Under perioden 2021–2024 har Skatteverket granskat åkeriföretag, vilket resulterat i krav på ytterligare 100 miljoner kronor i skatt och avgifter. Det skriver Skatteverket i ett pressmeddelande.
Fusket gäller främst oredovisade löner och arbetsgivaravgifter. Enligt Skatteverket används metoder som felaktiga traktamenten, oriktiga fakturor och avdrag för underentreprenörer för att dölja löner.
– Det är inte ovanligt att bolagen försöker dölja löner för att undvika arbetsgivaravgifter. Det görs genom felaktiga traktamenten, oriktiga fakturor och avdrag för kostnader för underentreprenörer som avser löner till anställda. Det är också vanligt med brister i bokföringen, säger Caroline Wald, samordnare av kontrollen inom åkeribranschen.
Av 164 avslutade utredningar ändrades beloppen i 119 fall. Skatteverket väljer ut aktörer utifrån riskbaserade kriterier.
Problemen är störst bland svenska åkeriföretag som transporterar varor mellan länder, särskilt när utländsk personal och tjänster används.