Falköping och Skara blir allt viktigare för den svenska handeln med omvärlden. Under 2024 var de bland de största skriver Göteborgs hamn i ett pressmeddelande.
Majoriteten av varorna som transporteras mellan Skara och omvärlden går via Göteborgs hamn. Där är tågpendeln mellan Falköping och hamnen som utgör den viktiga pulsådern för handeln.
Under 2024 transporterades 57 000 containrar från Falköping till Göteborgs hamn. En ökning med 43% jämfört med föregående år. Enligt Göteborgs hamn gör detta Falköping till den största såväl snabbast växande orten i järnvägssystemet ”Railport Scandinavia”.
– Att öka med 43% på ett år är makalöst bra, och verkligen ett kvitto på att det långsiktiga arbete som ligger bakom utvecklingen har burit frukt. Att man nu lyckats etablera ett stabilt exportflöde, samtidigt som man fortsatt utveckla importvolymerna är väldigt starkt och det är bara att lyfta på hatten, säger Claes Sundmark, försäljningschef på Göteborgs Hamn i ett pressmeddelande.
Terminalen som drivs av Jula Logistics hanterar gods från ett 70-tal aktörer som Ikea, Mio och Volvo, såväl som Julakoncernens två egna retailbolag, Jula och Hööks. Men den stora tillväxten under 2024 beror till stor del på en avsevärd ökning av skogsprodukter som exporteras från terminalen via Göteborgs Hamn.
På andra respektive tredje plats i listan är Karlstad och Eskilstuna/Hallsberg.