Hamburgerkedjan Brödernas har sedan en längre tid befunnit sig i kris och dotterbolagen som drivit de olika restauranger har gått i konkurs, hamnat i rekonstruktion eller lagts ner. Även i Skövde försvann Brödernas, men nu blir det snart verksamhet i lokalen igen.
Det är SLA som kan rapportera att fastighetsägaren nu startar upp verksamhet i den 700 kvadratmeter stora lokalen.
Den nya restaurangen ska heta Loft. Den uppkommer efter att fastighetsägaren hört av sig till andra kedjor för att stämma av deras intresse för lokalen. Men ganska snabbt kom man fram till att själva starta upp verksamhet.
Enligt Philip Aychouh kommer man servera lunchbuffé med husmanskost under dagarna och på kvällen så blir menyn bredare.
Han understryker till SLA att det kommer finnas något för alla och att det kommer vara till ett bra pris.
Etableringen innebär också nya jobb. Det exakta antalet är ännu oklart, men någonstans mellan 6-10 personer ska jobba i verksamheten.