Ännu ett lokalt åkeri har gått i konkurs. Denna gången rör det sig om ett virkesåkeri som gått i konkurs.
För den trogne läsaren kommer företagsnamnet att klinga bekant. Det bolaget vi nu skriver om är C Johanssons Skogsentreprenader Tidaholm AB. Bolaget hade samma ägare som C Johanssons Transport AB vars konkurs vi skrev om nyligen.
Svajigt resultat
För C Johanssons Skogsentreprenader Tidaholm AB var det årliga resultatet på sista raden en svajig post genom åren. Bolaget kom till 2019 och vissa år redovisade man vinst och andra förlust.
Under det första verksamhetsåret gjorde man en vinst på cirka 500 000 kr. Året därpå gjorde man i stort sett med en obefintlig vinst och året därefter blev det en storförlust på 2,5 miljoner kr. Det vände det sista året där en årsredovisning finns till en vinst på en miljon kr.
Personligt ansvar för skulderna?
Som aktieägare och styrelseledamot i ett aktiebolag kan man få personligt ansvar för bolagets skulder. Det kan bli aktuellt i detta fallet.
Under det tredje verksamhetsåret gick bolagets egna kapital ner på ett kraftigt minus på över 900 000 kr. Verksamheten var således helt skuldfinaniserad då.
När det finns skäl att anta att aktiebolagets egna kapital understiger hälften av det registrerade aktiekapitalet eller när så blir fallet (vilket det var i detta bolag) ska styrelsen genast upprätta en kontrollbalansräkning. Det finns dock inget skrivet om att detta skett, vilket kan innebära att styrelsen potentiellt fått personligt ansvar för bolagets skulder.
Hur stort ett sådant potentiellt ansvar blir får framtiden utvisa. Det vi dock kan konstatera är att detta virkesåkeri gått i konkurs och att konkursvågen bland Sveriges åkerier således fortsätter.
Bolaget hade innan dess konkurs enbart en anställd enligt Bolagsverket. Däremot har man haft mer personal tillbaka i tiden.